سکونتگاهی برای همه

شماره 35 هنرهای زیبا

مقالات این شماره را از اینجا دانلود کنید . در زیر می توانید عنوان مقالات این شماره را ببینید:

·         راز سنگ ساعت مسجد امام (شاه‌ عباسی) اصفهان

·         چارچوب مفهومی برنامه‏ریزی پایداری محیط، تعالی‏خواهی عملکرد شبکه‏‏سامانه‏‏‏های بومی-انسانی

·         کاهش آلودگی های محیطی ناشی از توسعه مسکن با راهکارهای طراحی معماری (مطلعه موردی بافت های مسکونی پیرامون تهران)

·         تصویرهای ذهنی و مفهوم مکان

·         پایدار سازی جداره های گودبرداری عمیق به روش میخ کوبی در مناطق شهری

·         سبک شناسی آر- نوو در معماری معاصر ایران

·         ارزیابی کیفی مجموعه پردیس مرکزی دانشگاه تهران

·         تاملی دیگر در اثبات هویت واقعی ومحتوای تاریخی نقش برجسته های تاق بزرگ بستان

·         هنر سفالگری در دورة صفویه، بررسی تکنیک و نقشمایه های هنری

·         تجلّی حقیقتِ طبیعت در فرآیند منظره‌پردازی

·         بررسی تطبیقی نگارگری مکتب تبریز و مکتب گورکانی هند ( قرن 10 هجری)

·         بررسی نقش و پایگاه اجتماعی زن و مرد در فیلم های دهه هفتاد سینمای ایران

·         ارزیابی کمی وکیفی نشریه هنرهای زیبا طی دوره 12 ساله (بهار 1376تا بهار 1387)

·         کوارتت های بتهون

 

   + فرنازضرابیان ; ۱٢:٤٢ ‎ب.ظ ; دوشنبه ٢٩ مهر ۱۳۸٧
    پيام هاي ديگران ()

بیست و نهمین نشست نقد فضای شهری

منبع : آرونا

   + محمدرضا منعام ; ٩:۱٧ ‎ب.ظ ; یکشنبه ٢۸ مهر ۱۳۸٧
    پيام هاي ديگران ()

اکباتان و هفت ویرانی بزرگ

منبع :ویکی پدیا
یک زلزله و شش جاه‌طلب مست از جام قدرت، درست به عدد مجد و شکوه‌ها، وگویی به مکافات روزهای اوج، هریک و هربار آنچنان کمر بر حذف شوکت همدان بستند -و نتوانستند- که نوشته‌اند گویی خون ازلی زندگی در رگهای این شهر جاری است که هر بار به سرعت رو به آبادی ونوسازی می‌گذاشته است. و عجیب نیست اگر بعضی مورخین قدیم نقل کرده‌اند از شیرویه بن شهردار که سلیمان نبی از همدان عبور کرد و زیادی چشمه‌ها و آبهای جاری بدید و بنایی ندید. پرسید سبب چیست که اسباب هست و مسبب نیست. گفتند یا نبی! کس را یارای اقامت در این مکان نیست که برف در آن زیاد فرو می‌ریزد که گاهی به طول نیزه برسد و سرمای شدید به مردم مسلط می‌گردد... و به همین شرح، بعضی مورخین را اعتقاد افتاده است سلیمان پیغمبر این ملک را دعا کرده است و همدان حیات ابدی یافته است.


  • بُختُ‌النَصر: پادشاه بابل و سازنده باغ‌های معلق بابل، که تنگ چشمی وی را سبب حمله و ویرانی هفت حصار هکمتانه نامیده‌اند. گویند او بر اثر شدت خونریزی وسفاکی سالهای آخر عمر را به جنون گذراند.بعدها داریوش هخامنشی شهر را مرمت کرد.
  • اسکندر مقدونی: با حملهٔ کشورگشای یونانی، آخرین بازمانده دولت پارس (داریوش سوم) از مقابل اسکندر گریخت و اسکندر به متعاقب آن به شوش و تخت جمشید دست یافت. در مراجعت در همدان پیروزی خود را جشن گرفت. کشتاری وحشیانه و بی رحمانه به‌وسیله یونانیان در همدان بوجود آمد .
  • مردآویج زیاری: لشکر کشی مردآویج به همدان به بهانه انتقام کشته شدن خواهر زاده‌اش بدست مردم همدان و قتل عام دو روزه‌ای که در آن شهر به راه انداخت، در تاریخ، سخت معروف است و زبانزد. وی از جمله نظامیان حکومت علویان طبرستان بود و از خاندان آل بویه. او قصد بردن شیرسنگی را نیز کرد و چون نتوانست دست‌های آن خرد کرد.
  • زمین‌لرزه مهیب: در زمین‌لرزه سال ۳۴۵ ه ق شهر به تلی از خاک و ویرانه بدل شد و تمثیل کنند که آجری نبود تا بر دیگری برقرار مانده باشد .
  • مغول‌ها: یورشهای بی رحمانه مغولان بدنبال ترکان از سال ۶۱۸ تا ۶۲۷ ه ق به همدان سبب بسیاری ویرانی و آشفتگی گردید. مغولان که از مقاومت ۱۰ ساله همدان به تنگ آمده بودند. پس از دستیابی به شهر آنچنان قتل و ویرانی در شهر به راه اندا ختند که تا سالها شهری به نام همدان وجود نداشت. ساکنین با تجربه این‌بار نیز راه کوهستان در سر گرفتند و از کنار الوند به تویسرکان رفتند. مغول‌ها به تویسرکان نیز حمله‌ور شدند و چنان کردند در آن شهر مصفا که چندصد سال از دایره حیات پاک بود. تا اینکه افراد متواری و سرگردان در کوهها و روستاها ازنو به شهر آشوب زده برگشتند و شهری دیگر ساخته و همدان بازسازی شد. از آن دودمان، تیمور لنگ نیز کشتارها کرد تا آذوقه‌ای در شهر قحطی زده نماند.
  • افغان‌ها: در پی حملهٔ افغان‌ها و سقوط دولت صفوی، همدان سالها در محاصرهٔ لشکر پابرهنگان بی فرهنگ مغول قرار داشت و سرمای زمستانی و ناآشنایی با اقلیم مانع از نفوذ آنها می‌شد تا اینکه فتنه موثر افتاد و شهر سقوط کرد. افاغنه، کینه‌مندانه از سالها انتظار، به مراتب وحشیانه‌تر از آنچه بر اصفهان کردند، شهر و شهریان را نابود کردند ومتواری.
  • آغامحمد خان قاجار: از میان آن همه مصیبت که بر این شهر قدیمی‌تر از تاریخ رفته و شرحش رفت، همهٔ مسببین ‌ به نوعی انیرانی بودند .یونانی و مغول و ترک‌عثمانی و افغان و... - به استثنای مردآویج-و از دشمن، جز دشمنی توقعی نبوده است. اما خواجهٔ استرآبادی را که اتفاقا از همان خطهٔ مردآویج است را حکایت ستم وبیداد، تلخ‌تر آمد. اگر در کرمان بیست هزار نفر کور کرد در همدان، شهری که با سردمداری خان زند، شش سال او را پشت دروازه‌هایش نگه داشته بود، با شکست دادن مبارزان، به انتقام این ماجرا یک بار دیگر طعم تلخ قتل و غارت و آتش سوزی و دربدری در کوهستانهای زاگرس را به مردم این خطه چشانید. چندان که تا قد بلند کردن شیخ اسدآبادی چندان نامی از همدان در جریان اتفاقات وحوادث نبود. خان قجر، نوهٔ ناخلف شیخ صفی‌الدین اردبیلی، با آن جیغ‌های زنانه‌اش، فرمان سفاکی‌ها داد که بماند به یادگار.

   + محمدرضا منعام ; ۱۱:٤٥ ‎ق.ظ ; یکشنبه ٢۸ مهر ۱۳۸٧
    پيام هاي ديگران ()

معرفی یک سایت

ما شهرسازان معمولا از هر دری وارد مسائل شهری می شویم و شاید خودمان را در سایر رشته ها شریک می دانیم یکی از این رشته ها عمران است که به نظر من واقعا رشته سخت و زیبایی است. به صورت اتفاقی توی دنیای وبگردی به سایت مهدی وجودی برخورد کردم به شما توصیه می کنم برای یک بار هم که شده ازش بازدید کنید.

پی نوشت :

از شانس ما انگاری تو ساخت دانشگاه علوم و تحقیقات با این همه خروجی دکترای عمران از منظر آقای وجودی مشکلی است که عکس ها گویای واقعیتی تلخ است.

دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم تحقیقات - گسل دقیقا از زیر ساختمان دانشکده عبور میکند

 

   + محمدرضا منعام ; ۸:٠٦ ‎ب.ظ ; جمعه ٢٦ مهر ۱۳۸٧
    پيام هاي ديگران ()

میدان هفت تیر تهران زیرزمینی می‏شود.

منبع : الف

مدیر نظارت ابنیه شهرداری تهران با اشاره به اینکه از اوایل سال آینده عملیات زیر زمینی شدن میدان هفت‌تیر آغاز می‌شود، گفت: این کار ظرف مدت 5/1 سال به اتمام می‌رسد.

سیامک عطایی در گفت‌وگو با فارس با بیان اینکه برای اجرای کار در سال جاری بودجه‌ای در نظر گرفته نشده است، گفت: از سال آینده کار شروع می‌شود.
به گفته مدیر نظارت ابنیه شهرداری تهران، برنامه‌ریزی‌ها و تمام امکان‌سنجی‌های لازم از سوی ما در این زمینه انجام شده است.
عطایی افزود: کل میدان هفت تیر به مساحت 33 هزار متر مربع به زیر زمین منتقل و روی میدان پیاده‌راه و به تفرجگاهی برای شهروندان تبدیل خواهد شد و دیگر خودرویی از روی میدان عبور نمی‌کند.
به گفته این مقام مسئول در شهرداری، این پروژه قبل از مدرس هنگامی که هنوز به میدان نرسیده، زیر زمین رفته و از کریم‌خان و مفتح جنوبی خارج می‌شود.
وی در ادامه گفت: کل ترافیکی که روی زمین به دلیل ایستگاه مترو و تردد بیش از اندازه‌ خودروها وجود دارد به زیر زمین انتقال می‌یابد و با اجرای این پروژه تقریباً 85 الی 90درصد ترافیک در این قسمت کاهش خواهد یافت.
مدیر نظارت ابنیه شهرداری تهران با تأکید بر اینکه برای ساخت این پروژه مشکلی با مترو وجود ندارد و امکان‌سنجی‌های لازم انجام شده، گفت:
همچنین کار مطالعاتی و طراحی فاز یک این پروژه به اتمام رسیده است.
عطایی با اشاره به انتقال پل عابر پیاده میدان هفت‌تیر، گفت: وقتی تمام حرکت خودروها به زیر زمین منتقل شود، این پل نیز برداشته می‌شود.
به گفته عطایی، در این پروژه خودروها از خیابان‌های مفتح شمالی وارد و از مفتح جنوبی و کریم‌خان خارج می‌شوند و از کریم‌خان در ضلع جنوبی غربی وارد و از بهار شیراز و مدرس خارج می‌شوند.
مدیر نظارت ابنیه شهرداری تهران با تأکید بر اینکه این پروژه همانند تونل توحید که یک ورودی و خروجی دارد نیست، گفت: این پروژه دارای 7 ورودی و خروجی است.
عطایی خاطرنشان کرد: هنگامی که خودروها به زیر زمین منتقل شوند دیواری وجود ندارد و شهروندان از بالای میدان می‌توانند حرکت خودروها را ببینند.
مدیر نظارت ابنیه شهرداری تهران در خصوص شکل ظاهری میدان گفت:در خصوص شکل ظاهری میدان در روی زمین ما دخل و تصرفی نداریم.
وی در خصوص تجهیز کارگاه این پروژه گفت: مشکل ترافیک برای تجهیز کارگاه نداریم و اختلالی نیز در ترافیک ایجاد نخواهیم کرد و در خود میدان چرخش‌های لازم را انجام خواهیم داد.برای تجهیز کارگاه نیز از اطراف میدان استفاده می‌کنیم.
عطایی در پایان افزود: ایستگاه‌های اتوبوس، تاکسی، ساماندهی و به زیر زمین منتقل و حتی چراغ قرمز وسط میدان نیز برداشته می‌شود.

   + فرنازضرابیان ; ٦:۱٩ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ٢٤ مهر ۱۳۸٧
    پيام هاي ديگران ()

قانون تغییر نام وزارت آبادانی و مسکن به وزارت مسکن و شهرسازی

یکی از سوالات همواره ثابت کنکور کارشناسی ارشد برنامه ریزی شهری و حتی طراحی شهری مرتبط با قانون تغییر نام وزارت آبادانی و مسکن به وزارت مسکن و شهرسازی می باشد که مصوب سال 1353 است. در زیر می توانید متن کامل این قانون را ببینید.

منبع : سایت وزارت مسکن


ماده 1

1- تعاریف:

از نظر اجرای این قانون تعاریف و اصطلاحات بطور کلی همچنین مصادیق ساختمانهای دولتی به شرح زیر است:

 

1- طرح جامع سرزمین: طرح جامع سرزمین، طرحی است که شامل استفاده از سرزمین در قالب هدفها و خط مشی های ملی و اقتصادی از طریق بررسی امکانات و منابع و مراکز جمعیت شهری و روستایی کشور و حدود و توسعه و گسترش شهرها و شهرکهای فعلی و آینده و قطبهای صنعتی و کشاورزی و مراکز جهانگردی و خدماتی بوده و در اجرای برنامه های عمرانی بخشهای عمومی و خصوصی ایجاد نظم و هماهنگی نماید.

 

2-طرح جامع شهر: طرح جامع شهر عبارت از طرح بلند مدتی است که در آن نحوه استفاده از اراضی و منطقه بندی مربوط به حوزه های مسکونی، صنعتی، بازرگانی، اداری و کشاورزی و تأسیسات و تجهیزات و تسهیلات شهری و نیازمندیهای عمومی شهری، خطوط کلی ارتباطی و محل مراکز انتهایی خط (ترمینال) و فرودگاهها و بنادر و سطح لازم برای ایجاد تأسیسات و تجهیزات و تسهیلات عمومی مناطق نوسازی، بهسازی و اولویتهای مربوط به آنها تعیین میشود و ضوابط و مقررات مربوط به کلیه موارد فوق و همچنین ضوابط مربوط به حفظ بنا و نماهای تاریخی و مناظر طبیعی، تهیه و تنظیم میگردد. طرح جامع شهر برحسب ضرورت قابل تجدیدنظر خواهد بود.

 

3- طرح تفصیلی: طرح تفصیلی عبارت از طرحی است که بر اساس معیارها و ضوابط کلی طرح جامع شهر نحوه استفاده از زمینهای شهری در سطح محلات مختلف شهر و موقعیت و مساحت دقیق زمین برای هر یک از آنها و وضع دقیق و تفصیلی شبکه عبور و مرور و میزان تراکم جمعیت و تراکم ساختمانی در واحدهای شهری و اولویتهای مربوط به مناطق بهسازی و نوسازی و توسعه و حل مشکلات شهری و موقعیت کلیه عوامل مختلف شهری در آن تعیین میشود و نقشهها و مشخصات مربوط به مالکیت بر اساس مدارک ثبتی تهیه و تنظیم میگردد.

 

4-طرح هادی: طرح هادی عبارت از طرحی است که در آن جهت گسترش آتی شهر و نحوه استفاده از زمینهای شهری برای عملکردهای مختلف به منظور حل مشکلات حاد و فوری شهر و ارائه راه حلهای کوتاه مدت و مناسب برای شهرهائی که دارای طرح جامع نمیباشند تهیه میشود.

 

5- ساختمانهای دولتی که اعتبار آن از بودجه کل کشور تأمین میگردد از نظر اجرای این قانون عبارت است از:

 

الف ـ ساختمانهای اداری و وزارتخانه ها و مؤسسات دولتی و ساختمانهای انتظامی و ندامتگاهها.

ب ـ ساختمانهای بهداشتی از قبیل بیمارستانها، درمانگاهها، آسایشگاهها و شیرخوارگاهها و سایر مراکز بهداشتی و درمانی و تنظیم خانواده و مراکز رفاه و نظائر آن.

ج ـ ساختمانهای آموزشی از قبیل دانشگاهها، انستیتوها، کتابخانه ها، مدارس عالی، آموزشگاهها، هنرستانها، مراکز آموزش حرفهای و روستایی، دبیرستانها و دبستانها و سایر تأسیسات ورزشی

د ـ مراکز ارتباطی از قبیل دفاتر پست، مراکز تلفن و تلگراف و نظائر آن.

هـ ـ ساختمانهای ورزشی، ورزشگاهها، استادیومها و سایر تأسیسات ورزشی.

و ـ ساختمانهای متفرقه از قبیل کاخهای جوانان، اردوگاهها و هتلها و مهمانسراها و ساختمانهای مربوط به سازمانهای خیریه و نظائر آن

ماده 2

2-  از تاریخ تصویب این قانون، نام وزارت آبادانی و مسکن به وزارت مسکن و شهرسازی تغییر مییابد.

 

ماده 3

به منظور اتخاذ و اعمال سیاستها و تنظیم برنامه های جامع و هماهنگ برای تعیین مراکز جمعیت و ایجاد تعادل مطلوب بین جمعیت و وسعت شهرها در سطح کشور، تأمین مسکن و توسعه و بهبود استانداردهای کمی و کیفی مسکن با توجه به هدفها و مقتضیات توسعه اقتصادی و اجتماعی کشور و همچنین ایجاد هماهنگی و تمرکز در تهیه و اجرای طرحها و ساختمانهای دولتی وظائف وزارت مسکن و شهرسازی علاوه بر اجرای آن قسمت از وظائف و اعمال اختیاراتی که به موجب قانون تأسیس وزارت آبادانی و مسکن در تاریخ تصویب این قانون به عهده وزارت آبادانی و مسکن محول میباشد و قانون تأسیس شورایعالی شهرسازی و معماری ایران و سایر قوانین و مقررات به شرح زیر تعیین میگردد.

1- برنامه ریزی:

الف ـ تعیین محل شهرها و مراکز جمعیت آینده با توجه به عوامل محدودکننده از قبیل کمبود منابع آب و استفاده های مختلف از زمین با رعایت اولویت برای مصارف کشاورزی از طریق تهیه طرح جامع سرزمین که مشترکاً به وسیلة وزارت مسکن و شهرسازی و وزارت کشاورزی و منابع طبیعی تهیه میگردد با توجه به مقررات ماده 13 و بند یک ماده 17 قانون تجدید تشکیلات و تعیین وظائف سازمانهای وزارت کشاورزی و منابع طبیعی و انحلال وزارت منابع طبیعی.

ب ـ تعیین حدود توسعه و ظرفیت شهرهای فعلی و آینده و طرح و تنظیم نقشه توزیع جمعیت.

ج ـ تهیه و تنظیم سیاستها و خط مشی های اجرائی و ضوابط لازم برای هدایت و کنترل شهرنشینی در جهت تحقق طرح جامع سرزمین.

د ـ مشخص نمودن شهرها و شهرکها از نظر فعالیتهای صنعتی، کشاورزی، جهانگردی، تاریخی، خدماتی و نیز تعیین شهرهای مختلط از جهات فوق با توجه به طرح جامع سرزمین پس از کسب نظر وزارتخانه مربوط.

هـ ـ بررسی ارتباط شهرهای فعلی و آینده در سطح منطقه و کشور.

و ـ تعیین استانداردها برای مسکن و همچنین ساختمانهای دولتی و تأسیسات شهری.

زـ بررسی مستمر نیازمندیهای مسکن، ساختمانهای دولتی خانه های سازمانی و تهیه برنامه های مورد لزوم.

تبصره ـ طرح جامع سرزمین پس از تصویب شورایعالی شهرسازی برای کلیه وزارتخانه ها و مؤسسات و شرکتهای دولتی در امور مربوط به آنها لازم الاجراء بوده و در تهیه و تنظیم طرحهای شهری باید از آن متابعت شود.

 

2- شهرسازی:

الف ـ تهیه طرح جامع برای هر یک از شهرها با توجه به ضوابط و استانداردهای مصوب و تعیین ضوابط و استانداردها برای تهیه نقشه های هادی و اعلام آن به وزارت کشور.

ب ـ نظارت بر فعالیت شهرسازی بخش خصوصی از حیث رعایت معیارهای ضوابط شهرسازی.

 

3- مسکن:

الف ـ تهیه و اجرای طرحهای تأمین مسکن و خانه سازی، که با اعتبارات دولت انجام میشود در سراسر کشور با رعایت مقررات مندرج در قوانین شهرداریها در مورد تحصیل پروانه ساختمانی.

ب ـ اجرای طرحهای مربوط به خانه های سازمانی به صورت مستقل.

ج ـ نظارت در امور شرکتهائی که منحصراً در زمینه ایجاد و احداث واحدهای مسکونی فعالیت دارند و کمکهای فنی و راهنمائی به مؤسسات مذکور، نحوه نظارت و کمک و راهنمائی به این نوع شرکتها طبق آئیننام های خواهد بود که با پیشنهاد وزارت مسکن و شهرسازی به تصویب هیئت وزیران خواهد رسید.

تبصره ـ مواردی که دارای قانون خاص میباشد از بند ب قسمت 2 و بند ج قسمت سه ماده 3 مستثنی میباشد.

د ـ تهیه و تنظیم موازین و استانداردها و مشخصات فنی برای ساختمانها و مسکن و تحقیق و بررسی مسائل مربوط به ساختمان و مصالح ساختمانی و نیز تهیه استانداردهای لازم برای مصالح ساختمانی با همکاری مؤسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران.

 

4- تهیه و اجرای طرحهای ساختمانی دولتی به شرح مذکور در بند 5 ماده 1.

 

5- تهیه و اجرای طرحهای عمرانی شهری در دست اجرا و طرحهائی که انجام آن از طرف وزارتخانه ها و سازمانهای ذیربط در صورت قبول وزارت مسکن و شهرسازی به آن وزارت محول میگردد.

 

6- اعمال سیاست دولت و نظارت نسبت به اراضی خالصه و موات که طبق مقررات قانون انحلال بنگاه خالصجات و ماده 17 قانون تقسیم و فروش املاک مورد اجاره به زارعین مستأجر و قانون ثبت اراضی موات اطراف تهران و قانون ثبت اراضی موات اطراف شهرهای غیر تهران مصوب سالهای 1331 و 1334 و قانون راجع به اراضی دولت و شهرداریها و اوقاف و بانکها مصوب سال 1335 و اصلاحی آن مصوب سال 1339 امور آنها به سازمان مسکن یا وزارت آبادانی و مسکن محول گردیده است.

تبصره ـ در تهیه طرح جامع سرزمین مفاد قانون تأسیس شورایعالی شهرسازی و معماری ایران رعایت خواهد شد.

 

ماده 4

ریاست شورایعالی شهرسازی و معماری ایران به عهده وزیر مسکن و شهرسازی است علاوه بر اعضای فعلی وزیر اطلاعات و جهانگردی و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست نیز عضو شورایعالی شهرسازی و معماری خواهند بود و عملیات شورا با حداقل شش رأی معتبر میباشد.


ماده 5

وزارتخانه و مؤسسات دولتی مکلفند برای تهیه و اجرای طرحهای مسکن و ساختمان موردنیاز خود به شرح مذکور در ماده یک این قانون به وزارت مسکن و شهرسازی مراجعه نمایند. وزارت مسکن و شهرسازی میتواند برای اجرای بعضی از طرحهای ساختمانی دولتی یا طرحهای مسکن به سازمان ذیربط تفویض اختیار نماید. آن قسمت از طرحهائی که سازمانهای ذیربط بتوانند آنها را رأساً تهیه و اجراء نمایند توسط آئیننامه لازم مشخص خواهد شد.

تبصره ـ اجرای طرحهای ساختمانی سازمانها و مؤسسات خیریه به تشخیص وزارت مسکن و شهرسازی به سازمانهای مربوط واگذار میشود که طبق مفاد 21 قانون برنامه و بودجه کشور مصوب 10/12/51 عمل نمایند.

 

ماده 6

به وزارت مسکن و شهرسازی اجازه داده میشود به منظور اجرای وظائف مربوط به تهیه زمین و مسکن و مصالح ساختمانی و خدمات مهندسی، همچنین ایجاد شهر و شهرک شرکت یا شرکتهائی تأسیس و آنها را به طریق بازرگانی اداره نماید و نیز به منظور تحقیقات و بررسی مسائل مربوط به ساختمان مؤسسات یا مراکزی تأسیس کند. اساسنامه مؤسسات و شرکتهای مذکور همچنین تغییراتی که در جهت اجرای این قانون باید در اساسنامه سازمان مسکن داده شود بنا به پیشنهاد وزارت مسکن و شهرسازی و با تأیید سازمان امور اداری و استخدامی کشور و تصویب هیئت وزیران به تصویب کمیسیونهای مسکن و شهرسازی و امور اقتصادی و دارائی و استخدامی مجلسین خواهد رسید. شرکتهای مذکور میتوانند با رعایت مقررات اساسنامههای مصوب با شرکتهائی که در زمینههای فوق فعالیت دارند مشارکت نمایند.

تبصره ـ مقررات استخدامی خاص شرکتهای شهرسازی به تصویب مجمع عمومی شرکت خواهد رسید و از نظر میزان حقوق و مزایا و دستمزد مشمول مصوبات شورای حقوق و دستمزد خواهد بود

 

ماده 7

ایجاد شهر و شهرک غیرروستائی در خارج از محدوده قانونی و حریم شهرها موکول به پیشنهاد وزارت مسکن و شهرسازی و تصویب شورایعالی شهرسازی خواهد بود.

 

ماده 8

آئین نامه های لازم در اجرای این قانون از طرف وزارت مسکن و شهرسازی تهیه و پس از تصویب هیئت وزیران به موقع اجرا گذارده خواهد شد.

قانون فوق مشتمل بر هشت ماده و پنج تبصره پس از تصویب مجلس سنا در جلسه فوق العاده روز دوشنبه 3/4/1353، در جلسه روز یکشنبه شانزدهم تیر ماه یکهزار و سیصد و پنجاه و سه شمسی به تصویب مجلس شورای ملی رسید.

 

 

   + محمدرضا منعام ; ۸:٠٤ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ٢۳ مهر ۱۳۸٧
    پيام هاي ديگران ()

شاهکار بهبهانی در راستای خدمت

همیشه فکر می کردم حمید بهبهانی تحصیلات آکادمیک به معنای واقعی دارد ، همواره مقالات او را در مجله علمی- پژوهشی حمل و نقل خوانده بودم و او را تحصین می کردم ولی خبری که از او دیدم مرا متعجب کرد و شاید هم کمی مشکوک ، درست است بنده مدرک مستقیم در زمینه حمل و نقل ندارم ولی آنقدر هم بی اطلاع نیستم که موضوع دور برگردان در آزادراهها  را مقبول ندانم.

آقای وزیر شما از هر کسی بهتر می دانید که به صورت قانون های مصوب و بین المللی این فکر برای فرار از اصل موضوع و سرعت بخشیدن به پروژه ها است نه آنکه جایگزینی مناسب باشد ، قطعا در یک پست مستقل در مورد تقاطع های غیر هم سطح در آزادراهها مطلبی می نویسم.

فعلا اصل خبر را ببینید : منبع سایت : الف

وزیر راه و ترابری راهکار جایگزینی استفاده از دوربرگردان به جای ساخت روگذر و زیرگذر در آزادراهها را ارائه کرد و گفت: برای اولین بار از هلی کوپتر برای بازدید پروژههای عمرانی این وزارتخانه استفاده کرده ام.

 

   + محمدرضا منعام ; ۸:۳٤ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ۱٦ مهر ۱۳۸٧
    پيام هاي ديگران ()

مجید مجیدی:کرباسچی را نمی بخشم

بازشناسی مدیریتی تهران در زمان کرباسچی چیزی نیست که بشود آن را با یک ساعت بحث شناخت بلکه شاید لازم باشد سمیناری ملی با این عنوان برگزار شود تا شادید همه یکطرفه با قاضی نرویم ، به هر حال متن زیر مصاحبه مجید مجیدی است با جام جم در مورد کرباسچی:

مجید مجیدی کارگردان فیلم سینمایی «آواز گنجشک ها» در گفتگو با خبرگزاری فارس با اعلام این مطلب که دوران افول سینمای ایران شروع شده است،گفت: من پیش از این در محافل سینمایی گفته ام که سینمای ایران باید پوسته عوض کند و رنگ دیگری را از خودش نشان دهد،وی گفت: بارها گفته ام و تاکیدم بر این بود که جشنواره زده نشویم.
    سینمای ایران در سال های اخیر به دلایل مختلف بازار بسیار بدی پیدا کرده که روز به روز هم بدتر می شود. اگر ما استراتژی درستی نداشته باشیم، روزنه های تک ستاره ما هم عن قریب بسته می شود.
    وی درباره امکان موفقیت آواز گنجشک ها در اسکار گفت: اگر این اتفاق بیفتد در وهله اول برای سینمای ایران افتخار است و دوم برای سینماگری که این فیلم را ساخته است.وی از فضای شهرنشینی غیر اصولی در تهران انتقاد کرد و درباره مفاهیم اشاره شده به این موضوع در آواز گنجشک ها گفت: امروزه در آپارتمان ها و قفس هایی که برایمان درست کرده اند زندگی می کنیم و شاید نمی دانیم که در همسایگی ما چه کسانی زندگی می کنند و اسمشان چیست؟ اما اگر به دوران دورتر برویم به بچگی امان در می یابیم با این که فاصله هایی دور با همسایگانمان داشتیم اما آنها را می شناختیم و به اسم صدایشان می کردیم حالاچه اتفاقی افتاده که ما از بار اخلاقی خود دور شده ایم؟
    مجیدی افزود: من هرگز کرباسچی را نخواهم بخشید. او بلایی به سر تهران آورده است که هویت آن را نابود کرده است. من به ترافیک و درختکاری و تابلوهای زیبا کاری ندارم، به نظرم هویت ما بالاتر از همه اینهاست. ما قشنگ ترین و زیباترین مناطق شهرمان را که به لحاظ هویتی برای همه ما نوستالژی داشت، بازارها، خانه ها را خراب کردیم که یک خیابان از وسطش عبور کند. فضاهای قدیمی را خراب کردند و تبدیل به خانه های آپارتمانی کردند که مصیبت های اجتماعی به بار آورد، به خانه های زنبوری که چه فجایع فرهنگی برای یک جامعه به بار می آورد.مجیدی به فارس گفت: اما ما پایتخت را آنقدر گسترش دادیم در حالی که می توانستیم تسهیلات را برای همه آدم ها مساوی برقرار کنیم و آن عدالت اجتماعی که مدنظرمان هست به وجود آوریم. ما ملغمه ای از تهران درست کردیم که معلوم نیست چه بلایی به سرش می آید، من همیشه وقتی اتوبان نواب را می بینم، دلم خون می شود چون آنجا را می شناختم و دوران دبیرستانم را آنجا گذراندم و بوی عطر آنجا به مشامم می رسد. زورخانه ها، مدرسه ها و هویت این شهر را گرفتند و تبدیل به یک قفس کردند، به نظرم یک روزی باید محاکمه فرهنگی شوند. تهران را قطعه قطعه کردید و معلوم نیست پولش در جیب چه کسی رفت. هویت شهروندی ما از بین رفت.

 

منبع : جام جم - ١٣٨٧/٧/١٣

   + فرنازضرابیان ; ٦:٥٧ ‎ب.ظ ; شنبه ۱۳ مهر ۱۳۸٧
    پيام هاي ديگران ()

در هفته گردشگری امسال خوزستان، «دیار آب و آفتاب» نام گرفت

خوزستان امسال در هفته گردشگری از سوی معاونت گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، «دیار آب و آفتاب» نام گرفت.
    «غلام شجاعی» معاون گردشگری این سازمان با اعلام این خبر گفت: با توجه به برنامه ریزیهای انجام شده سعی می کنیم برنامه های هفته گردشگری به نحو مطلوبی در استان برگزار شود.
    وی افزود: ایام هفته از روز شنبه مورخ 87.7.6 لغایت جمعه 87.7.12 به ترتیب روز «گردشگری، آموزش، اشتغال»، «گردشگری، دفاع مقدس، ایثار»، «گردشگری، صنعت، تولید»، «گردشگری، جوانان، نشاط»، «گردشگری، هنر، اصالت»، «گردشگری، تاریخ، هویت» و «گردشگری، طبیعت، زندگی» نامیده شده است.
    به گزارش روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری خوزستان، وی در خصوص برنامه های هفته جهانی گردشگری گفت: برنامه هایی از قبیل به صدا درآوردن زنگ گردشگری مدارس، برگزاری مسابقه نقاشی، برگزاری تورهای یکروزه به مناطق عملیاتی و دفاع مقدس، تور طبیعت گردی درون استانی و تور گردشگری جوانان و همچنین برگزاری نمایشگاه گردشگری، دفاع مقدس و صنایع دستی، اجرای موسیقی، نمایش بازیهای محلی، اجرای موسیقی و نمایش آیینی محلی و برگزاری همایش صنعت گردشگری از اقدامات سازمان در این هفته است.

منبع : کیهان-١٣٨٧/٧/١٣

   + محمدرضا منعام ; ٦:٥۳ ‎ب.ظ ; شنبه ۱۳ مهر ۱۳۸٧
    پيام هاي ديگران ()

موفقترین شهردار تهران کیست؟

در نظر سنجی "معماری منظر ایران " شرکت کنید و بگویید موفقترین شهردار تهران چه کسی بوده است؟

قطعا نتیجه جالبی خواهد داشت.

 

   + محمدرضا منعام ; ۱۱:٢٠ ‎ب.ظ ; جمعه ۱٢ مهر ۱۳۸٧
    پيام هاي ديگران ()

نگویید شهر آورد ، بگویید دربی

امروز قرار است دو تیم استقلال و پرسپولیس برای چندین بار با هم بازی کنند ، اصلا این موضوع بحث نیست بلکه واژه شهر آورد مهم است ، فکر کنید شما تا کنون نشنیده بودید که به جای دربی می گویند شهر آورد ! حال تجسم معنایی شما از این لغت چیست ؟ قطعا در بار اول از برداشتی که از معنی لغوی می کنید می گویید : حاصل و نتیجه کاری است که یا از شهر حاصل می شود و یا برای شهر ایجاد می گردد و دید مثبت در ذهن از این لغت ایجاد می شود و لی....

لغات زیر را با من در ذهن تکرار کنید :

ترافیک + اتوبوس بی شیشه و صندلی + ورزشگاه داغون+ بی کفایتی مدیران شهری + سردار رادان + فقدان فرهنگ شهری+ ( حالا شایدم یکم فوتبال با تمایه کشتی )= شهر آورد

به نظر من بگین دربی تا حداقل خودمون رو گول بزنیم بگیم این واژه مال اون وری است و اینم نتیجه ی بی فرهنگی غربی .

ای کاش وقتی می گفتند شهر آورد مردم و ما یاد دوستی ، زیبایی ، آرامش و احترام به حقوق یکدیگر می افتادیم.

 

 

 

 

 

 

 

   + محمدرضا منعام ; ۸:٤٩ ‎ق.ظ ; جمعه ۱٢ مهر ۱۳۸٧
    پيام هاي ديگران ()

مکان سوم از منظر خشایار کاشانی جو

دکتر کاشانی جو مصاحبه ای با برنا نیوز انجام داده اند در مورد مکان سوم که از اینجا می توانید به وبلاگ ایشان و از اینجا می توانید مستقیما متن مصاحبه رو ببینید.

 

   + فرنازضرابیان ; ٢:۳٤ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ۱٠ مهر ۱۳۸٧
    پيام هاي ديگران ()

پیش‌فروش کتاب

 

از اینجا بخواهید.

 

   + محمدرضا منعام ; ٢:٢۱ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ۱٠ مهر ۱۳۸٧
    پيام هاي ديگران ()

هایدگر

تفکر محدود کردن‌ خود به‌ فکری واحد است که‌ یک روز مانند ستاره‌ای‌ در آسمان‌ جهان‌ ثابت‌ می‌ایستد.

   + محمدرضا منعام ; ۱:٤۸ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ۱٠ مهر ۱۳۸٧
    پيام هاي ديگران ()

برنامه رادیویی شهر فردا

تازگی در حال مقدمات یک برنامه رادیویی هستم با همکاری فرناز ضرابیان و دوست خوبم امین رستنده. اسمش احتمالا شهر فردا می شود و جزئیات رو حتما براتون منتشر می کنم .

   + محمدرضا منعام ; ٤:۳٥ ‎ب.ظ ; دوشنبه ۸ مهر ۱۳۸٧
    پيام هاي ديگران ()

آقای احمدی‌نژاد! من آزاد هستم

مسیح علی نژاد در اعتماد ملی می نویسد ، او را تا کنون از نزدیک ندیده ام ولی متنش دلنشین است زیرا حرف مردم است فکر می کنم او را به اندازه قامت قلمش که گویا می خواهد دنیا را وصف کند می شناسم.این نوشتار امروز در اعتماد ملی چاپ شده است حتما بخوانید.

پی نوشت :

من متوجه نشدم مسیح اسم مرد است یا زن!!!

-----------------------------------------------

محمود احمدی‌نژاد رئیس‌جمهور ایران برای چهارمین‌بار در مجمع عمومی سازمان ملل حاضر شد و همانند گذشته با افتخار سخن از آزادی در ایران گفت و نسبت به رعایت حقوق شهروندی در ایران چنین بالید:<اگرچه در آمریکا سخن گفتن علیه یونیفورم نظامی مجازات دارد اما در ایران تنها چیزی که مجازات ندارد سخن گفتن علیه مسوولا‌ن است. در ایران آزادی‌ها بسیار بالا‌تر از آن است که شما تصور می‌کنید و انتقاد از مسوولا‌ن به صورت مطلق آزاد است و تنها اگر کسی به حقوق دیگران تجاوز کند به آن رسیدگی خواهد شد.>

اینجا ایران است؛ جایی که رئیس‌جمهورش با علا‌قه شدید هر سال شال و کلا‌ه می‌کند تا به نیویورک برود و فخر آزادی ما را به عالم بفروشد. اینجا سرزمین من است، جایی که رئیس‌جمهورم معتقد است انتقاد از مسوولا‌ن به صورت مطلق آزاد است. چهار سال است که این قصه زیبای آزادی مدام و مکرر تکرار می‌شود. ما پای صحبت‌های آقای رئیس‌جمهور می‌نشینیم و او در مقابل حضار و ناظران خارجی چنان بر طبل رسوایی رسانه‌های خارجی می‌کوبد وآنان را اسیر و وامانده می‌داند و ما را سرافراز و بالنده که خود هم مانده‌ایم مبادا راستی در ایالا‌ت متحده توهین به یونیفورم نظامی جرم است و در سرزمین ما نه تنها چنین نیست بلکه ما از آزادی مطلق برای نقد برخورداریم و خود بی‌خبر مانده‌ایم. وقتی رئیس جمهورمان با همین افتخار بی‌نظیرش می‌گوید که در ایران زندانی سیاسی نداریم و آزادی بالا‌تر از تصور دیگران در ایران برقرار است، همانند همیشه من و باقی روزنامه‌نگاران هیچ به روی خودمان نیاوردیم که عمادالدین باقی و باقی روزنامه‌نگاران محبوس و محروم از کار، به جز نقد دلسوزانه مسوولا‌ن هیچ نکردند که سزایشان یا چهار دیوار و یک سقف به مفهوم واقعی زندان شد و یا حبس در خانه و توقیف رسانه و توقف چاپ کتاب و آثار‌شان در وزارت فرهنگ ارشاد تحت نظارت همین دولت نیز نوع دیگری از زندان شد برای کسانی که در آثار و کار خویش جز نقد و نظر چیزی ننوشتند. قطعا از تجاوز به حقوق دیگری اگر در این آثار بایگانی‌شده در وزارت فرهنگ و ارشاد خبری بود، بی‌شک آنان نیز همانند خود آقای رئیس‌جمهور، سزا و جزای قانونی را حق خود می‌دانستند اما سال‌ها است که نه به دانشجویان، نه به زنان و نه به نویسندگان و روشنفکران دینی و فرهنگی که هنوز در زندان حقیقی و مجازی محبوس مانده‌اند کسی توضیح نمی‌دهد که آیا نوشتن و دگراندیش بودن و انتشار چند مقاله و کتاب و ایراد یک سخنرانی و یا نشستن بر زمین دانشگاه و حضور در مقابل دادگاه و گاه اعتراض به برخی قوانین تبعیض‌آمیز، در قاموس تصمیم‌گیران، تجاوز به حقوق دیگری محسوب می‌شود؟ در حال حاضر کسانی به همین جرم پرونده مفتوح و قطور در دادگاه‌ها دارند و برخی دیگر گوشه زندان نشسته و در انتظار مرخصی به سر می‌برند و باقی نیز دانشجویانی هستند که از ادامه تحصیل محروم مانده‌اند و زنانی که هر روز برای پرونده‌های مکرر خویش محکوم می‌شوند و در نهایت با درایت رئیس قوه قضاییه برخی احکام معلق می‌ماند.

چگونه ممکن است آزادی مطلقی که رئیس‌جمهور ایران فخرش را در ایالا‌ت متحده فروخته است مشمول حال اهالی فرهنگ و اندیشه این کشور نشود؟ روزنامه‌ها که توقیف می‌شوند، سایت‌ها و وبلا‌گ‌های شخصی روزنامه‌نگاران نیز یکی پس از دیگری مشمول فیلترینگ می‌شود و به هزار شکوه‌نامه نیز پاسخ داده نمی‌شود آیا جماعت خبر و نظر با ادوات کلمه و عکس و و در نهایت اندیشه، به حقوق کسانی تجاوز کرده‌اند و از دیوار کسی بالا‌ رفته‌اند که مجازات برایشان در نظر گرفته می‌شود؟ ‌ به هر تقدیر فخرفروشی رئیس‌جمهور ایران در مقر سازمان ملل تکرار می‌شود و سکوت ما در برابر این افتخار نیز. به گمانم برای آنکه او را یاری کنیم تا به واقعیت نزدیک‌تر شود تا هم او و هم ما با صدایی مشترک فخر این آزادی را به جهان بفروشیم باید کاری کنیم.هر یک از ما به سهم خویش گوشه‌ای از این ردای نزار آزادی که به تن‌مان زار می‌زند را بالا‌ بکشد تا دیگر وقتی احمدی نژاد یا هرکس دیگر در میان مردمی از سرزمین‌های دیگر نام ایران را در کنار آزادی و رعایت حقوق شهروندی زمزمه می‌کند، شرمگین پرسش‌های ساده چند خبرنگار خارجی نباشیم.

گمان نکنیم که این اقدام بیهوده است و ره به جایی نمی‌بریم؛ هر کس به وسعت و بضاعت خویش چشم امید ببندد و کاری بکند. توانایی گرفتن حقوق دیگران را اگر نداریم برای گرفتن حقوق خود از دریای بیکران این <آزادی مطلق> آستین بالا‌ بزنیم. اصلا‌ فرض کنید این یک فراخوان است. همه کسانی که گمان می‌کنند به جای شاخ و شانه کشیدن برای سخنان رئیس‌جمهور و به رخ کشیدن اینکه آزادی در ایران وجود ندارد، می‌شود راهی رفت تا او را در مقابل یک اقدام انجام شده قرار داد، طلب کوچک خویش را به مرحله اجرا دربیاورند و حداقل از رئیس‌جمهور بخواهند بر آنچه که گفته پایبند باشد. من قطعا قواره‌ام به نویسندگان قدر کشورم نمی‌خورد که طلب فرهنگی‌ام از دولت احمدی‌نژاد با میزان بدهی سنگینی که این دولت به نویسندگان و ناشران خوشنام کشورم دارد، برابری کند اما در همین حد و اندازه خردی که دارم از آزادی مطلقی که احمدی نژاد خبرش را در مقر سازمان ملل داد خرسندم و بی‌هراس از عاقبت کار، گوشه‌ای از این وعده بزرگ احمدی‌نژاد را می‌گیرم تا هم به او و هم به <آزادی مطلق> کمک کنم. سه سال در راهروهای وزارت ارشاد دولت احمدی‌نژاد دویدم اما به کتابی که در دولت قبلی مجوز چاپ داده شده بود اجازه چاپ مجدد ندادند، به کتاب جدیدم نیز مجوز چاپ ندادند. ‌

و حالا‌ سهم ما چیست؟ آن روز که منیژه حکمت کارگردان مشهور فیلم زندان زنان به عنوان یک زن ایرانی اعلا‌م کرد که اگر فیلمش مجوز پخش نگیرد به مقابل مجلس شورای اسلا‌می می‌رود و در یک اقدام نمادین اقدام به سیگارفروشی در مقابل ساختمان مجلس می‌کند، جوانی کردم و بر او خندیدم ولی این‌بار خودم چنین می‌کنم. کتابم را با هزینه خودم توسط یک ناشر ایرانی مستقر در خارج از ایران منتشر می‌کنم و امید دارم که با فروش آن، هم مخاطب و هم دولت گواهی می‌دهند که هیچ تجاوزی به حقوق دیگران نکرده‌ام که سزایم پیگیری قانونی باشد. پس سهم من از آن آزادی مطلق اگر توسط دولت احمدی‌نژاد داده نشد خودم برای کسب آن تلا‌ش کردم با این تفاوت که دیگر معتقد به ماندن و هراس از بازگشت به ایران نخواهم بود. به ایران برمی‌گردم و با نسخه‌هایی از کتاب <من آزاد هستم> جایی در میدان انقلا‌ب یا شاید هم خیابان پاستور چند روزی می‌نشینم تا کتابم را بفروشم. برای فروختن کتاب هیچ شرمی هم ندارم چون برای اینکه از اتهامات تکراری و کهنه وصل بودن به سامانه‌های خارجی و کمک‌های مالی سازمان‌های خارجی برهم باید بی‌شک با حسابی پاک بر‌گردم تا باکی از بازخواست نباشد اما پیش از انتشار و اقدام این را نوشتم تا بگویم دنبال هیچ جنجالی هم نیستم. موضوع خیلی ساده است: <در ایران آزادی مطلق وجود دارد و تنها چیزی که مجازات ندارد سخن گفتن علیه مسوولا‌ن است.> من هم گردنم در برابر قانون از مو باریک‌تر است و اگر فراتر از این وعده احمدی‌نژاد نوشته‌ام، تسلیمم در غیر این صورت این دولت است که باید سکوت کند و بی‌هیچ جنجالی تسلیم باشد و حامی.نمی‌گویم نگران نیستم و اصلا‌ نمی‌ترسم اما دلم قرص است به همین وعده آخر آقای رئیس و تا دو ماه و نیم دیگر با کتاب <من آزاد هستم> که یک قصه کاملا‌ معمولی از زندگی یک زن خبرنگار در روزهای انتخابات ریاست‌جمهوری نهم است برمی‌گردم به ایران. این سهم من است و به گمانم هر ایرانی‌ای باید سهم خودش را اینگونه از مسوولا‌ن بگیرد. پس از این فراخوان هر کسی نامه‌ای نوشت یا کاری عملی در راستای احقاق حقوق خود انجام داد من به اندازه خودم در انتشار خبرش یا هر گام دیگر حامی می‌شوم و یاری می‌کنم. دیگران هم مرا یاری کنند. ابایی از یاری طلبیدن ندارم و دلگرمم به اینکه تنها نیستم.

 

 

   + محمدرضا منعام ; ٧:۳۱ ‎ب.ظ ; شنبه ٦ مهر ۱۳۸٧
    پيام هاي ديگران ()

خودکشی وبلاگی

سلام دوباره به همه دوستانی که می شناختیم و از همه محترم آنان که اصلا نمی شناختیم

قصد ما این بود که بعد از تعطیلی وبلاگ قبلی ،"شهرسازان ایران"، شرح مصائب کنیم و علت بیان کنیم ولی  هر چه به نظر می آید این است که ما یک خودکشی وبلاگی کردیم ، به هر حال یک خانه جدید در پرشین بلاگ با عنوان " سکونتگاهی برای همه" و یک تجربه جدید را داریم شروع می کنیم ، دلمان برای وبلاگ قبلی تنگ می شود و تجربه را دوست داریم تا باشد در اینجا از شهر بگویم و هر آنچه می دانیم و می دانید ....

در این مجال جا دارد از تمام دوستانی که لینک قبلی ما را در سایت خود درج کرده بودند تشکر کنیم از جمله :

معماری منظر ایران

خشایار کاشانی جو  

کمال یوسف پور

آرش پور اسماعیل – اولدوز فضلعلی

امین رستنده

و

....

و تقاضا کنیم لینک جدید را جایگزین کنند .

 

 

 

   + محمدرضا منعام ; ۱:۱٩ ‎ب.ظ ; جمعه ٥ مهر ۱۳۸٧
    پيام هاي ديگران ()