سکونتگاهی برای همه

شهرسازی هماهنگ

شهرسازی هماهنگ

رهاورد سفر نانجینگ چین –چهارمین مجمع جهانی شهر

سخنران اصلی : دکتر سیمین حناچی

زمان : 31 اردیبهشت 1388 ساعت 10-12

مکان : سالن اجتماعات دانشکده هنر و معماری – دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز


 

   + فرنازضرابیان ; ۸:۳٤ ‎ب.ظ ; یکشنبه ۳٠ فروردین ۱۳۸۸
    پيام هاي ديگران ()

میدان پونک به تقاطع تبدیل می‌شود

با اجرای طرح ساماندهی میدان پونک، بار ترافیکی حاکم بر معابر عمومی غرب تهران کاهش و زمان سفرهای درون شهری به حداقل می‌رسد.
به گزارش ایسنا، حمیدرضا معظمی ـ معاون حمل و نقل و ترافیک منطقه پنج ـ با اعلام این خبر افزود: میدان پونک یکی از نقاط کلیدی ارتباطی شبکه بزرگراهی شمال به جنوب، غرب به شرق و بالعکس محورهای غربی شهر تهران به شمار می‌آید که حجم سنگینی از انتقال سفرهای غرب به شرق و مرکز شهر با پیش‌بینی خطوط تاکسیرانی و اتوبوسرانی در این نقطه انجام می‌شود.

وی تاسیسات و امکانات و خدمات شهری پیرامون میدان را از دیگر عوامل جاذبه سفرهای شهری در این نقطه از غرب تهران برشمرد و افزود: با توجه به قابلیت‌های مذکور و حجم ورود خودرو و عابر پیاده، انتقال تردد از طریق چراغ راهنمایی و رانندگی بار ترافیکی را بر این نقطه متحمل کرده است.
معظمی ادامه داد: نبود لوپ حرکت شرق به جنوب بزرگراه همت ـ اشرفی اصفهانی، وضعیت نامناسب هندسی دوربرگردان جنوبی میدان پونک، عرض ناکافی پیاده‌روها و تقاضای بالای تبادل سفر از جمله عوامل تاثیرگذار در ایجاد گره ترافیکی میدان پونک است.
وی افزود: با هدف رفع این مشکلات طرح مطالعات ساماندهی میدان پونک از سال 86 آغاز و پس از تصویب حذف میدان پونک عملیات اجرای طرح در سال 88 اجرا می‌شود.
معظمی با بیان این که طرح با اعتباری معادل پنج میلیارد ریال طبق زمان‌بندی دو ماهه اجرا می‌شود، افزود: حذف میدان و تبدیل آن به تقاطع و احداث دوربرگردان در شمال و جنوب تقاطع، حذف و جابجایی کلیه حرکات گردش به چپ، استفاده از چراغ راهنمایی دوزمانه، ساماندهی خطوط تاکسیرانی و کانالیزه کردن حرکات عابر پیاده از جمله اقدامات پیش‌بینی شده در طرح ساماندهی میدان پونک است.

منبع: تابناک

   + محمدرضا منعام ; ٢:۳٠ ‎ب.ظ ; جمعه ٢۸ فروردین ۱۳۸۸
    پيام هاي ديگران ()

کتب هنر در نمایشگاه کتاب امسال

نمایشگاه بین المللی کتاب امسال هم در اردیبهشت ماه برگزار می شود.شما می توانید لیست کتاب های خارجی که توسط ناشران به این نمایشگاه آورده می شود را از لینک های زیر دانلود کنید.( البته در قسمت شهرسازی شاهکاری است...!!!)

کتب ارزی هنر

کتب ریالی هنر

نکته : البته یکی از اساتید بنده در مکاتبه ای که با ایشان داشتم ( دکتر کیانوش ذاکر حقیقی) به عنوان کسی که سالیان سال است از کتب خارجی نمایشگاه بازدید می کند اعتقاد بر عدم ورود بیش از 50% از لیست ارائه شده به نمایشگاه دارد.

 

   + محمدرضا منعام ; ۱:۱٤ ‎ق.ظ ; سه‌شنبه ٢٥ فروردین ۱۳۸۸
    پيام هاي ديگران ()

Master plan

Master plan

 یک دیاگرام یا یک برنامه برای نشان دادن توسعه یک سایت یا یک ناحیه می باشد.این تعریف کاربردی توسط گروه های طراحی شهری ارائه می شود.  Cowan,2005))

Master plan

 بیان می کند که پیشنهادات ارائه شده چگونه باید اجرا شود و تنظیم کننده ی هزینه ها، مراحل عملیات، و زمان در طرح است. مقیاس مورد استفاده در آن معمولا 1250: 1 است. Cowan,2005 ))

 

     Cowan,Robert(2005)"The Dictionary of Urbanism",Streetwise Press


 

 

 

   + محمدرضا منعام ; ٥:٤٥ ‎ب.ظ ; یکشنبه ٢۳ فروردین ۱۳۸۸
    پيام هاي ديگران ()

20 تعریف برای طراحی شهری

 

 • تعبیر سه بعدی تصمیمات برنامه ریزی به صورت ارادی و آگاهانه.(Vigier,1965:21-31)
 • روند منطقی شکل دادن به شکل کالبدی شهر.(San Francisco Urban design study,1970:3)
 • شکلی که راه حل های مسائل شهری داده می شود .(AIP,1963)
 • بیان سه بعدی تصمیمات و سیاست های عمومی. (AIP,1963)
 • آن نوع شکل گیری شهر که تحت تاثیر عوامل اجتماعای- اقتصادی و دخالت های خاص طراحی که به منظور ها و هدف های مشخصی انجام می گیرند، صورت می گیرد.(Wolf,1975:19)
 • نظام بخشیدن به 6 عنصر شهری ( خیابان-ساختمان-سیسنم ارتباطات و تجهیزات- محل کار- تفریح و یرگرمی و ملاقات) هم از عملکرد و هم از نظر زیبایی کار اصلی طراحی شهری است.(Spreigen,1964)
 • در طراحی شهری توجه بیشتر معطوف عوامل اداراکی محیط شهری است و با این ترتیب طراحی شهری اساسا اختصاص به درک بصری آن دسته از عناصر شهری دارد که عمدتا سه بعدی و ثابت است، لکن ممکن است عناصر متحرک را نیز در بر گیرد.(Urban Design Committee,1963)
 • پیش بینی ذهنی مجموعه ای از وسائل برای حصول یک یا چند هدف خاص . در اینجا هدف به صورت مشخص تری به عنوان بهبود محیط فیزیکی و طراحی به عنوان ایجاد شکل شهر و روستا تعریف می شود.شکل به عنوان ظرفی است که محتوی را در خود جای می دهد. (Blumenfeld,1967: 17)
 • کار طراحی شهری معمولا با کار یک معمار معمولی و یا یک معمار محیطی متفاوت است.زیرا پیچیدگی و مقیاس پروژه های طراحی شهری به مراتب بیشتر و بزرگتر است.از طرف دیگر کار طراحی شهری با کار شهرساز که حیطه عملیاتش تمام جنبه های گوناگون شهری است نیز متفاوت است.(Mera,1967: 291)
 • طراحی شهری به توزیع و نظام کلی فضائی فعالیت ها و عناصر در یک منطقه وسیع مربوط می شود. در طراحی شهری گروه های ذینفع متعدد، از نظر زمانی میان مدت، کنترل نسبی و حالت اختتم یا پایانی برآن نیست. (Lynch,1968: 267)
 • طراحی شهری عبارتست از طراحی چهاچوب فضائی جهت زندگی جامعه شهری.(Blumenfeld,1953: 35)
 • طراحی شهری اصولا بخشی از برنامه ریزی شهری است که با سازمان فضایی جامعه سروکار دارد.(Minerbi,1975: 2)
 • طراحی شهری عبارتست از سازمان دهی فضایی، زمانی، معانی و ارتباطات.(Rapoport,1977)
 • لوکوربوزیه : طراحی شهری عبارتست از ایجاد نظم و انضباط در محیط شهری.(Fishman,1977: 190)
 • تونی گارنیه : طراحی شهری عبارتست از سازمان دهی به روابط بین عناصر شهری.(Giedion, 1961)
 • رایت، طراحی شهری را از دید یک نوع آزادی و دمکراسی جدید مطرح می کند. (Fishman,1977: 94)
 • بارنت : طراحی شهری عبارتست از یک سیاست عمومی در مورد فضا و شکل شهر.(Barnett,1974)
 • طراحی شهری عبارتست ازهنر طراحی قسمت های بزرگ محیط ساخته شده در سطح کلی قبل از اینکه طراحی خود ساختمان ها بصورت تفصیلی شروع شود.(International conference on Urban Design, 1980: 17-20)
 • طراحی شهری عبارتست از طراحی شهر بدون طراحی ساختنان ها آن .(Barnett,1982)
 • گوتنهایم : طراحی شهری بخشی از برنامه ریزی شهری است که با زیباشناسی سروکار دارد و نظم و فرم شهر را معین می دارد.(Gutheim,1963)

   + فرنازضرابیان ; ۸:۳٤ ‎ب.ظ ; شنبه ٢٢ فروردین ۱۳۸۸
    پيام هاي ديگران ()

آیا اندیشه شهرسازی سیر دارد ؟

هومن فروغمند اعرابی در وبلاگ "نقدشهر" می نویسد :

سیر یا تحول ؟

امروزه روز نه شهر را مانند ۴٠ سال پیش می سازند و نه آن را مانند ٧٠ سال پیش درک می کنند، حتا انتظاری هم که از شهر طرح های شهری دارند مانند ٢٩ سال گذشته نیست، پس اگر شهر سازی اندیشه ای داشته باشد این اندیشه دچار تحول شده است اما آیا این تحول می تواند سیر باشد ؟!  قطعا سیر انقلاب نیست، یعنی اگر تحول شهرسازی دچار انقلاب شده باشد به معنی کامل کلمه یعنی روزه که با دیروزش نسبتی نداشته باشد آنگاه دیگر سیری مطرح نیست( هرچند این حادثه اساسا برای بشر ناممکن است چون اگر چنین انفلابی رخ دهد حافظه بشر به کل از میان می رود) اما اگر جوهره ای وجود داشته باشد که حوادثی آنرا تغییر دهند آن جوهره سیر کرده است، حال آیا تفکر شهرسازی یک جوهره است ؟!

کتاب سیر اندیشه های در شهرسازی که به ظاهر توسط دکتر پاکزاد نوشته شده است هرچند به تحولات شرایط زمان توجه دارد و لابد می داند که تفکر با زمان نسبت دارد و چه بسا زبان آن باشد، از مفهوم این سیر غافل شده است. اگر قرار است سیر اندیشه مشخص شود اول باید آن جوهره تعیین شود به عبارتی اگر قرار است معلوم شود که  در شهر سازی چه سیر فکری رخ داده اول باید حدود و ثغور این فکر تعین شود چه  تفکری در شهرسازی است و چه تفکری ازین در وارد نشده است؟!!

بررسی چهره های تفکر خیلی مهم است چون هنوز تفکر خارج از بشر رخ نداده است اما ازان مهمتر بررسی جریان ها و از آن مهم تر و در واقع زیربنایی تر بررسی موتور این تحولات است، وقتی کتاب شهرسازی تخییلات و واقعیات را می خوانیم  (هرچند عنوان تخیل در ترجمه بحث انگیز شده چه اوتوپی و آرمان را به تخیل ترجمه کردن کاری سوال برانگیز است و من نمی دانم آیا شهرسازی به معنی مدرن آن جایی برای تخیل خلاق دارد یا نه، به نحوی که این واژه در فرهنگ ایران معنا شده ) در ابتدا با این مفاهیم آشنا می شویم. این کتاب احتمالا بهترین کتابی است که در حال حاضر در بازار برای سیر تفکر شهرسازی پیدا می شود ، به دقت این تحول را گاهی در نویسنده ها گاهی در فلاسفه می بینیم ، اما کتابی که به اسم دکتر پاکزاد چاپ شده است این تفکر را مختص شهرسازان و معماران دیده است! حال  مثلا تفکر مارکس یا هایدگر بیشتر بر شهرسازی تاثیر داشت یا مثلا تفکر یان گل ؟!

در مقام نویسنده با منابع موجود برای نوشتن چنین کتابی با توجه به کتاب های نوشته شده زبان های دیگر لزوم نوشتن این کتاب چه بوده است؟ کجای علم شهرسازی دچار پیشرفت شد؟ آیا صرفا کار ترویج دانش مد نظر بوده است، که فلانی چه گفته و چه کرده؟ کاری که وظیفه روزنامه های و کتاب های ترویجی است؟!

تلاش برای برداشن سنگ بزرگ گاهی ناگوار تمام می شود، تفکر شهرسازی آنگونه که در کتاب شوای میبینیم سیر دارد و این سیر منطقی است اما اینگونه که در این کتاب دیده می شود گویا تفکر صنفی است و مخصوص شهرسازان! این برخورد برایمان آشناست این برخورد اخلاق حرفه ای اساتید است ، آنها می خواهند برای علم تعیین تکلیف کنند و برای صنف خود کسب اعتبار، انگیزه ای که احتمالا در تدوین این کتاب بی تاثیر نبوده است...

   + محمدرضا منعام ; ۱:٠۱ ‎ق.ظ ; پنجشنبه ٢٠ فروردین ۱۳۸۸
    پيام هاي ديگران ()

شاهکار طراحی شهری در پایتخت تاریخ و تمدن

میادین از جمله فضاهای شهری پر ترد هستند که بسیاری از تعاملات اجتماعی در آنها اتفاق می افتند. این فضاها با توجه به کارکرد و حجم فضایی سطح بندی می شوند . گاهی فقط قابلیت عبور پیاده دارد ، گاه سواره و پیاده در کنار یکدیگر هستند و گاه نیز کار اصلی میدان به فراموشی سپرده می شود و کارکرد عبور سواره بر آن غالب می شود که از ان بهتر است به فلکه یاد کرد.میدان امام خمینی همدان از میادین میراث مدرن سازی رضاخانی که تا اویل انقلاب مجسمه سوار بر اسب رضا خان پهلوی بر آن نقش داشت و 5 بدنه کناری آن با نمایی تاریخی بر خود جلوه گر شکوهی تاریخی بود بعد از انقلاب ایران رویی دیگر به خود دید . در سال 57 که مجسمه رضا پهلوی به زیر کشیده شد تا دهه 70 یک المان با عنوان الله اکبر بر سکوی مجسمه شاه قرار داشت. در دهه 0 7 این نماد هم حذف شد و جای خود را به سکویی خالی داد که  این حالت برای همه به مسئله ایی عادی بدل شده بود به صورت که نبود هیچ المان با نمادی بر این میدان تاریخی باعث رنجش خاطر کسی نمی شد تا اینکه در سلال 85 مدیران شهری همدان با نظر مستقیم شهردار وقت همدان شاهکاری خلق کرد که تاسف همگان را به همراه داشت. نمادی تقلیدی ، ضعیف و بی هویت و .....

هر کس که میدان انقلاب را دیده بود با نگاه میدان امام همدان از تشابه کم نظیز آن یاد می کرد . با این مقدمه آماده قسمت بعدی این یادداشت باشید تا از منظر شهرسازی این کار را تحلیل کنم.

******************************************************

بعد التحریر: هر کاری کردم نشد عکس بزارم.

 

   + محمدرضا منعام ; ۱۱:۱٩ ‎ب.ظ ; دوشنبه ۱٧ فروردین ۱۳۸۸
    پيام هاي ديگران ()

PLUM

The Projective Land Use Model (PLUM) was designed by Goldner (1971) for the Bay Area Transportation Study Commission. The contribution of this model concerns replacing potentials by gravity models to allocate land uses. More specifically, the model allocates services and population using intervening-opportunity models. In addition, Goldner disaggregated the parameters for each of the nine counties in the Bay Area and used zone-specific activity rates and population-serving ratios to account for differences in population and employment structure.

It reflects a more general tendency to use disaggregation and a wider set of parameters in an attempt to make the models more realistic, which made them also more of a black box and a data-fitting exercise.

   + محمدرضا منعام ; ۱٠:٤٢ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ۱٢ فروردین ۱۳۸۸
    پيام هاي ديگران ()