سکونتگاهی برای همه

آرامگاه بوعلی: تجلی هویت همدانی

نکته 1 : این مطلب به درخواست مهندس کمال یوسف پور نویسنده وبلاگ زروان جهت ضیافت دهم نگارش شده است.

نکته 2 : قابل یاد آوری است که در این زمینه از مقاله دوست عزیزم آقای مهندس رستنده بسیار استفاده کردیم که جا دارد از ایشان کمال تشکر به عمل آید.

**********************************************************

تجلی یک هویت همدانی

آرامگاه بوعلی سینا، شاخص ترین بنای معاصر شهر همدان، در مرکز این شهر و در دل میدانی نسبتا وسیع ساخته شده است. این مجموعه در بر گیرنده ساختمان اصلی آرامگاه، محوطه سازی پیرامونی و پارکی کوچک می باشد که توسط آقای مهندس «هوشنگ سیحون» طراحی و اجرا شده است. «مقبره جدید ابن سینا در همدان مقارن جشن های هزاره ولادت وی یعنی سال 1330 ه ش در مقبره قدیم وی بنا شد.» این بنا در محوطه ای باز و بر روی مقبره ای قدیمی تر و در راستای نهضت آرامگاه سازی در کشور احداث گردیده است. بررسی فرآیند شکل گیری این بنا با توجه به ایده ئولوژی های معمارانه هم عصر آن در اروپا و ایالات متحده امریکا، قابل تامل و تعمق است. انزجار از افراطی گری های نهضت «مدرن» و رویکرد وسیع و خوش بینانه نسبت به نهضت مفرح و مردم پسند «پست مدرنیسم» شرایط را برای ایجاد «خلاقیت» های بیشتر در معماری و توجه به «تاریخ» مساعد تر ساخته بود. در چنین شرایطی، وجود بسترهای مناسب اقتصادی، سیاسی و فرهنگی در داخل کشور، مقدمات به ثمر رسیدن پروژه ای ملی را فراهم ساخته بود. با توجه به این موارد می توان بیان داشت در شرایطی بسیار مناسب و ممتاز، اندیشه طراحان، عزم مصمم حامیان و خواست عمومی مردم سبب شکل گیری بنای آرامگاه بوعلی سینا در سال 1330 در قدیمی ترین پایتخت ایران گشت. در شکل زیر می توانید محل آرامگاه بوعلی در سال 1335 را ببینید.

وجود درختان کهن سال با پوششی پر در اطراف سایت از نکات بسیار جالب است.

نظر سیاوش تیموری تحصیل کرده پاریس و شاگرد لوکوربوزیه در باب آرامگاه بوعلی جالب است او که رابطه بسیار نزدیکی با سیحون دارد این گونه نظرش را بیان می کند : روزگاری اصلا با درختانی که سیحون در اطراف بنا کاشت مخالف بودم و الان بعد از گذشت این همه سال دید عمیق او را می بینم.تیموری می گوید : لحظه ای که این نکته را در کنار آرامگاه بوعلی درک کردم با سیحون تماس گرفتم و ابراز کردم که این شاگرد قدیمی تازه درس استاد خود را متوجه شده است. در زمان ساخت این آرامگاه میدانی در دور آن وجود نداشت ولی با مرور زمان به شکل کنونی،میدان، درآمد. این میدان که علاوه بر بار حرکتی محلی آرامش بخش برای بزرگسالان شهر امروزه کانون گردشگری همدان است و تقریبا به عنوان نماد ثابت شهر انتخاب شده است. سیرکلاسیون داخلی سایت به همراه آرامش و پوشش گیاهی متنوع ساختاری دراماتیک به فضا داده است. فرم کلی مقبره و مکان استقرار آن در نقشه شهر همدان سبب ایجاد ویژگی های ممتازی در این بنا شده است به طوری که دارای تاثیرگذاری فراوانی در ابعاد کالبدی و بصری بر شهر می باشد. این بنای زیبا شایسته ترین ساختمان به عنوان نماد معماری معاصر شهر همدان می باشد. برخی از کاربرد های شهری این بنا عبارتند از:

1.      نقطه عطف شهری

2.      نماد شهر

3.      فضای سبز عمومی در مجاورت بنا

4.      گذر اصلی بین بنا و فضای سبز در راستای تردد بین دو خیابان اصلی شهر  

5.      انجام فعالیت های هنری و اجتماعی در بام بنا

 

 

 

   + محمدرضا منعام ; ۱۱:٠٩ ‎ب.ظ ; چهارشنبه ۱٤ اسفند ۱۳۸٧
    پيام هاي ديگران ()