سکونتگاهی برای همه

وضعیت بازار کار در ایران

بر حسب تجربه و شناختی که از محیط کار در عالم شهرسازی و معماری در ایران به دست آوردم لازم دانستم این نوشتار را بنویسم زیرا بازشناسی علت این وضع شاید به ما در برون رفت از این حال کمک نماید.

با توجه به این مطلب لازم می دانم موضوعات را در چند دسته تقسیم کنم:

1-     کار در نهاد های دولتی

شدیدا وابسته به داشتن رابطه (پارتی) و وابستگی به طیف دولت روی کار است اصولگرا و اصلاح طلب هم فرقی ندارد هر کدام باشد باید آن رنگی باشی. داشتن کمی تجربه هم بد نیست شاید در مواقعی به کار آید.در این میان عدم وجود قانونی ثابت از دیگر نکات است.از جمله به آزمون شهرداریها می توان اشاره کرد که بعد از کلی کش و قوس که قرار شده این آزمون در ماه های آینده برگزار شود معلوم می شود شهرداری تهران زیر بار آن نرفته و به صورت جداگانه عمل می کند.!!!

2-     کار در شرکت های مشاور

این هم که عالمی دارد هر چه ساعت کمتری بگیرید و بیشتر در هفته در خدمت باشید شما را بیشتر می خواهد البته اگر بخواهند زیرا شروع به کار شدیدا نیاز به معرف دارد( البته بعضی اوقات معرف حکم دک کردن شما را دارد) . در اکثر مواقع وقتی به یک مشاور مراجعه می نمایید با یک منشی سرو زبان دار برخورد می کنید که بسیار مودبانه و  در کمال احترام با دادن یک فرم از شما یک رزومه می گیرد و امید زیادی می دهد که حتما بعد از بررسی توسط تیم متخصص با شما تماس میگیرند( بنشین تا بگیرند)

3-     تعریف پروژه یا تاسیس شرکت

این یکی که پر طرفدارترین روش در میان جویندگان کار است و در ایران بسیار پر کاربرد .در مرحله اول با هزار دردسر شما یک پروژه پیدا می کنید که سرش به تنش می ارزد ، حالا مرحله دوم تاسیس یک شرکت مشاور دست چندم است زیرا این کار باید با یک مشاور قرارداد بسته شود و این می شود این همه مشاور که ....

این متن رو نوشتم که شاید تلنگری باشد برای خودم ، برای شما ، برای مدیران کشور  البته قبول دارم شاید در مواردی استثنا هم باشد ولی چند تا؟؟!!

 

   + محمدرضا منعام ; ٧:٤۳ ‎ب.ظ ; جمعه ۱٠ مهر ۱۳۸۸
    پيام هاي ديگران ()