وعده شیرین به دانشجویان دکترا در دست‌انداز بروکراسی

منبع: تابناک
*****************************************************
حمایت مالی از دانشجویان دوره دکترا، ضرورتی است که در بسیاری از دانشگاه‌های دنیا مورد توجه قرار می‌گیرد. در واقع این اقدام برای آن صورت می‌پذیرد که دانشجویان دکترا، فکر و وقت خود را به جای تامین معیشت، برای پژوهش و تحقیق در زمینه تحصیلیشان و تدوین نتایج آن در قالب رساله متمرکز کنند، اما ضمن آن‌که از اوایل سال گذشته خبری با این مفهوم که قرار است در دانشگاه‌های کشورمان نیز چنین نظامی برقرار شود، منتشر شد و هرچند که حتی گرفتن چنین تصمیمی نیز خود اقدامی مبارک بود، اما وعده‌های داده شده تا به امروز محقق نشده است.
به گزارش خبرنگار «تابناک»، همواره داشتن وقت کافی برای مطالعه و پژوهش و همچنین تدوین رساله پایان دوره دکتری و حتی کارشناسی ارشد دغدغه قاطبه دانشجویان این مقاطع در کشورمان بوده است.
در واقع جدای از دانشجویانی که از وضعیت مالی مناسب خانوادگی برخوردارند و آنها حاضر به تامین هزینه‌های زندگیشان در حد مطلوب برای تمرکز بر فعالیت‌های پژژوهشی و علمیشان هستند، دیگر دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی سالهاست که با چنین مشکل بزرگی دست و پنجه نرم می‌کنند.

این موضوع هنگامی حادتر می‌شود که دانشجویان این مقاطع تاهل اختیار کرده و جدای از هزینه‌های خود باید هزینه خانواده را نیز تامین کنند.
این گزارش می‌افزاید، هرچند مبلغ اعلام شده برای اختصاص به دانشجویان مقطع دکترا ـ 500 هزار تومان ـ حتی از میزان درآمد اعلام شده برای یک خانوار در خط فقر هم برای شهری مثل تهران، که البته بیشتر دانشجویان دکترا نیز در دانشگاه‌های این شهر تحصیل می‌کنند، پایین‌تر است اما در شرایط کنونی اختصاص چنین مبلغی می‌تواند حداقل از تعدد مشاغل دانشجویان این مقطع که عموما با دستمزدهایی پایین‌تر از استحقاق علمی و تحصیلیشان در دستگاه‌ها و نهادهای مختلف دولتی و خصوصی مشغول به کار می‌شوند، کاسته و امکان بیشتری برای آنها در جهت تمرکز بر موضوعات پژوهشی فراهم می‌کند.
در ادامه این گزارش اضافه می‌کند؛ متأسفانه در سالهای اخیر، مسأله «پرداخت حقوق به دانشجویان دکترا» به یک سوژه تبلیغاتی تبدیل شده و علی‌رغم تأکید بر آن در مقاطع مختلف و توسط مسئولان مختلف، هرگز اجرایی نشده است. در دو سال اخیر، بارها و بارها اخباری مبنی بر پرداخت حقوق به دانشجویان دکترا در رسانه‌ها منتشر شده است، اما هرگز نتیجه‌ای در بر نداشته است و حقوقی به دانشجویان دکترا پرداخت نشده است.
که بخشی از این اخبار را در ادامه مرور می‌کنیم:
فروردین 87:
پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی، 27 فروردین 1387: اعلام جزئیات پرداخت حقوق ماهیانه به دانشجویان دکتری از سال جاری
پرداخت حقوق به دانشجویان دکتری از مهر ماه هشتاد و هفت...
آبان 87:
سایت خبری تابناک، ۳۰ آبان ۱۳۸۷، کد خبر 26117 : پرداخت حقوق به دانشجویان دکترا
مشاور وزیر علوم و مدیر کل دفتر وزارتی اظهار داشت: بر اساس این مصوبه که در راستای جلوگیری از اشتغال به کار دانشجویان دکتری و کاهش طول دوره تحصیل اجرا می‌شود، ماهانه در حدود 500 هزار تومان کمک هزینه تحصیلی به این دانشجویان تخصیص می‌یابد.
آذرماه 87:
روزنامه ایران، شماره 4100 ، 25/9/87 : آیین‌نامه پرداخت و میزان حقوق دانشجویان دکترا ابلاغ شد
روزنامه سرمایه، شماره 906 ، دوشنبه 25 آذر 1387: میزان حقوق دانشجویان دکترا تعیین شد
خبرنامه آموزش عالی، سه شنبه 25/9/1387: آیین نامه پرداخت و میزان حقوق دانشجویان دکتری ابلاغ شد.

مدیرکل امور پژوهشی وزارت علوم از نهایی شدن آیین‌نامه حمایت مالی از دانشجویان دکترا خبر داد...
وی اضافه کرد: میزان این کمک هزینه که با هدف کمک به دانشجویان دکترا برای تامین بخشی از کمک هزینه زندگی شان پرداخت می­شود بین 60 تا 80 درصد حقوق مربی پایه یک یعنی بین 250 هزار تا 450 هزار تومان است.
اردیبهشت 88:
سایت خبری فردا، ۰۵ اردیبهشت ۱۳۸۸، کدخبر: ۸۱۰۷۸ : دانشجویان دکتری به زودی حقوق می‌گیرند
وی اظهار داشت: سال آینده به طور حتم این اعتبار هزینه می‌شود و ممکن است قبل از سال تحصیلی آینده نیز در اختیار دانشجویان قرار گیرد...
مهرماه 88:
خبرگزاری ایسنا، دوشنبه 06 مهر 1388، کد خبر: 8807-00757 ، مدیر پژوهشی وزارت‌ علوم خبر داد: پرداخت ماهیانه 500 هزار تومان به دانشجویان دکتری از امسال، عدم اشتغال شرط دریافت کمک ‌هزینه
روزنامه جام جم، دوشنبه 06 مهر 1388، شماره خبر: 100918521802: دانشجویان دکتری ماهانه 500 هزار تومان می‌گیرند.
به گفته بختیاری، دانشجویان ورودی 87 از نیمسال اول تحصیلی و دانشجویان ورودی 88 از نیمسال دوم تحصیلی تحت پوشش این طرح قرار می‌گیرند.
 این خبرها تنها بخشی از وعده‌های اجرایی شدن یک تصمیم خوب بود که متاسفانه نحوه پیگیری‌ها برای اجرایش خود سبب ایجاد نوعی نارضایتی در میان دانشجویان مقطع دکتری شده است.
در همین باره یکی از دانشجویان دکترای مهندسی صنایع دانشگاه علم و صنعت برای «تابناک» نوشته است: «متأسفانه پیگیری روند این اخبار، نتیجه‌ای جز یأس و بی‌اعتمادی ندارد و ما که هنوز هیچ چیزی ندیده‌ایم. به جای پیگیری امور سیاسی بی‌اساس لطفا روی این موضوع مانور دهید، بلکه دولت متوجه شود که دانشجو کسی نیست که هر بار با یک خبر بی‌پایه بتوان او را پی نخودسیاه فرستاد.»
گفتنی است، بنا بر پیگیری‌های «تابناک» از دانشجویان مشخص شد که تاکنون این وعده عملی نشده است. از نظر ما هرچند اراده دولت بر انجام این مهم قابل تقدیر و تحسین است اما به نظر می‌رسد سهل‌انگاری در پیگیری موضوع و اجرایی کردن آن خود به موضوع آزار دهنده‌ای برای این دانشجویان تبدیل شده است. از آنجا که هدف از انتشار این خبرف شفاف سازی و بیان واقعیت بوده است، «تابناک» آمادگی دارد دیدگاه مسئولان امر را در این زمینه بازتاب دهد.
/ 3 نظر / 55 بازدید
مهران گومه

سلام - خوبید؟ تصادفا داشتم میگشتم که وبلاگتونو دیدم خوشحال شدم . موفق باشید

ممنون از مطلبتون حداقل یکی پیدا شد از درد ما بنویسه 3 ساله دارن وعده میدن هنوز عمل نکرده اند چرا نمیتونید کاری را انجام بدید بیخود وعده میدید هروز از خانواده و دوستان این خبر را میشنویم که بهتون کمک هزینه میدن وما سرمون را پایین میندازیم چون میدونیم همش دروغه دروغه من خودم هیچ این مسوولانی که وعده بی خود میدند را در قیامت نخواهم بخشید به امید آنروز میمانم