طراحی شهری: معماری یا شهرسازی یا هر دو

چندی بود که می دیدم بعضی دوستان از روی عقیده یا از روی بی اطلاعی یا از روی .... نظراتی در مورد طراحی شهری بیان می کنند.

جملاتی از قبیل:

"طراحی شهری شاخه ای از   طراحی معماری است"

"نگوییم طراحی شهری بگوییم معماری شهری"

"طراحی از گرایش های مقطع کارشناسی ارشد معماری است"

و...... هزاران حرف دیگر.

اما جواب :

طراحی شهری به عنوان یکی از علوم جدید در پاسخ به نیاز شهرها پا به میدان گذاشت ابتدا به علت فقدان برنامه ریزان شهری و شهرسازان ، معماران در این زمینه وارد شدند ولی نتایج آنچه که باید نشد و نتایج نه خوب نه بد بود. در ادامه که شهرسازان وارد ماجرا شدند در اول فکر می شد که شاید این مشکل برطرف شود ولی باز هم نشد و نتایج آنگونه که مطلوب بود ، نمی شد. نتیجه آنکه جدال بر سر این موضوع بر این اصل استوار شد که طراحی شهری به دو گروه تقسیم می شوند آنان که در مقطع پایه معمار بودند و دیگری آنان که در مقطع پایه شهرساز بودند.پس اینکه این می گوید که این مال من است و آن یکی می گوید مال من است از پایه غلط است.

کلیه نتایج بالا اکثرا از کتاب "متد و تکنینک ماتین" انتخاب شده است.لطفا اگر از چیزی مطلع نیستیم و یا اینکه به علت تعصب ، صحبتی بی منطق نکنیم.متاسفانه این موضوع را به تازگی در جاهای مختلف دیده ام ولی تا کنون نسبت به آن موضعی نداشتم ولی لازم است حداقل جامعه علمی متعهد نسبت به این موضعات که بعضی اوقات از سوی مدارک بالای علمی نیز بیان می شود ، موضع شفاف داشته باشند.

/ 3 نظر / 22 بازدید
toni montana

سلام دوست من به وبلاگ سینمایی من هم بیا اگر خواستی من رو با اسم پدرخوانده جدید- تونی مونتانا لینک کن بعد خبر بده تا من هم لینکت کم.

هومن فروغمند اعرابی

بنده شخصا احساس می کنم و البته دلایلی دارم که این احساس را داشته باشم که این دعوا بر سر منافع است منافع معماران و شهرسازان که تاثیر خود را در جامعه علمی گذاشته است. اما بهترین راه برای دستیابی به دانشی کاراتر قطعا اتخاذ پایگاه نظری قوی و امتحان آن در عمل است پس این مباحث گامی مفید برای آغاز این راه است اما باید روزی روزگاری به عمل هم بیانجامد تا این دانش به هدف خود که بهبود کیفیت شهرهاست در ایران (به امید خدا) به دست توانای دوستان برسد.