همدان، کهن‌ترین گنجینه ایران زمین

به گزارش ایسنا در همدان، بهروز مرادی در مراسم اختتامیه سومین جشنواره زمستانی استان همدان گفت: چهار فصل همدان هر یک به نوبه خود زیبا و سرشار از ظرفیت‌های شادی‌بخش و سازنده هستند و توجه اخیر به بهره‌گیری از ظرفیت‌های فراوان زمستان در همدان ناشی از نگاهی دورنگر و فراگیر و برانگیزاننده شوق و تحرک در توسعه و سازندگی استان است.
وی ادامه داد: توسعه در نگاه ما مبتنی بر فرهنگ است. فرهنگی که حامل و واجد معنویت و عقلانیت است. اساس و جوهر این فرهنگ حکمت است و به جهان و انسان، حکیمانه می‌نگرد. به این معنا که ضمن تاکید و ترغیب به حسن تدبیر و بهره‌گیری از منابع و نعمات الهی، اتصال به مبدا را فرو نمی‌گذارد.
مرادی افزود: باری همدان، حکمت شهر است. شهر عقل، شهر شعر و مهد فرهنگ و تمدن. ایران زمین، گنجینه‌های بسیاری را در خود جای داده ‌است. کهن‌ترین و ارزشمندترین آن همدان است. پایتخت تاریخ و تمدن ایران، دیار دیرینی که گنجینه گران‌سنگی از آثار تاریخی و میراث فرهنگی است. در آسمان این شهر، شهر کهن و افسانه‌ای، ستارگانی تابناک طلوع کرده‌اند که نام و یاد آن‌ها در تاریخ بشری همواره زنده است. ابوعلی سینا، باباطاهر عریان، خواجه رشید‌الدین فضل‌الله، بدیع الزمان، عین القضات همدانی، آیت‌الله بهاری، سیدجمال‌الدین اسدآبادی و صدها دانشمند فرزانه‌ای که درخشندگی آن‌ها جاودانه است.

وی تصریح کرد: امید است این برنامه فرصت مناسبی برای شناخت هرچه بیشتر میهمانان گرامی، به خصوص سفرای محترم، کارداران محترم و نمایندگان کشورهای فراوانی که در این جشنواره حضور پیدا کردند، فراهم کرده‌ باشد.
مرادی خاطرنشان ساخت: قابل ذکر است علاوه بر جاذبه‌های متعدد و متنوع فرهنگی، تاریخی و جغرافیایی که تعداد آن‌ها بیش از 1700 مورد است، این استان به عنوان به عنوان شاهراه ارتباطی غرب کشور و نزدیکی به تهران، دارای مزیت‌های ارزنده‌ای است که با توسعه روابط و مبادلات در حوزه‌های علمی، اقتصادی، آموزشی و فرهنگی امکان بهره‌مندی مشترک از توانمندی‌ها حاصل شود.
وی در پایان اظهار داشت: از همه کسانی که پیدا و پنهان مجموعه برنامه‌های این جشنواره را طراحی و حمایت و اجرایی کردند تشکر و قدردانی می‌کنم. آرزومندم که این تلاش‌های خالصانه به پویایی و سربلندی هر چه بیشتر استان و نیل به جایگاه سزاوار و شایسته بیانجامد. آن روز دیر نیست.

**********************************************************

منبع:تابناک

/ 0 نظر / 22 بازدید